IRIS

Chvíľka nedeľnej inšpirácie.
Včera som si konečne pozrela dokumentárny film od Alberta Mayslesa "Iris". Viete o čom hovorím, pokiaľ aj vy zbožňujete tú neuveriteľnú osobnosť plnú energie menom Iris Apfel. A pokiaľ ste o nej nikdy nepočuli, tak verím, že si ju teraz zamilujete rovnako ako ja. 

Má 94 rokov, naozaj veľa oblečenia a život, ktorý mnohých inšpiruje. Vrátane mňa. Už dlhšiu dobu ju obdivujem a jej výroky ma vedia naozaj motivovať a povzbudiť. 
Dokumentárny film, ktorý som spomenula vyššie, mal premiéru už v roku 2014. Výstižne zachytáva jej bežné dni a život s, teraz už zosnulým, manželom Carlom (zomrel minulý rok, tri dni pred svojimi 101. narodeninami). Ich manželstvo trvalo 67 rokov a bolo plné lásky až do konca. Film nádherne načrtol pre divákov aký bol ich vzťah. Ja dávam za tú hodinu a dvadsať minút všetkých desať, lebo ešte vždy som plná inšpirácie. 

Nemala som v pláne tu o nej písať veľa, lebo nechcem z tejto mojej duševnej internetovej izby urobiť wiki. Chcem tu len mať ju, aby som si sem mohla aj ja, zabehnúť na kus estetického krásna, ktoré moja duša často potrebuje. Takže sa pozrite na pekné fotky, prečítajte si jej edukačné výroky a potom utekajte pozrieť aj film. 

Peace out a pamätajte, že ak sa nebudete obliekať ako všetci ostatní, nebudete musieť ani rozmýšľať ako všetci ostatní. - I.A. (a v tom je teda mnoho výhod)


"You have to look in the mirror and see yourself. If it feels good, then I know it’s for me. I don’t dress to be stared at, I dress for myself.”

"I don't have any rules, because I'd only be breaking them." "I never felt pretty, I don’t feel pretty now; I’m not a pretty person. I don’t like pretty, so I don’t feel badly. And I think it worked out well, because… when you’re somebody like myself, in order to get around and be attractive, you have to develop something, you have to learn something, and have to do something, so you become a bit more interesting. And when you get older, you get by on that. Anyway, I don’t happen to like pretty. Most of the world is not with me, but I don’t care."


"The key to style is learning who you are, which takes years. There's no how-to road map to style. It's about self expression and, above all, attitude."

Myslím, že ona je dôkazom toho, že móda je skutočným umením.
(I do not own any of the pictures.)

Comments

  1. táto "teta" je úžasná :) dúfam, že v takom veku budem aspoň malú troškou ako ona :)

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts